Nezabúdajme na to, čo nám ponechali naši predkovia – nedovoľme, aby dedičstvo našich predkov upadlo do zabudnutia

4 októbra, 2022 by  

Gemerská Poloma – 24.09.2022

Fotogaléria

V týchto dňoch sme si pripomenuli 25. výročie vzniku Folklórnej skupiny Dolina z Gemerskej Polomy. Už pri založení si dali do vienka krédo: rozdávať radosť a potešenie, čo sa im už veľa rokov darí úspešne plniť. Ich  bohatou činnosťou šíria tradície našej obce, kraja ale aj Slovenska. Svojimi vystúpeniami rozdávajú radosť na rôznych kultúrnych podujatiach, kde žnú jedno ocenenie za druhým. Svoje krásne jubileum spríjemnili priaznivcom folklóru programom, ktorý ako sa hovorí „mal hlavu aj pätu“.  Miestnosť bývalého kina bola obsadená do posledného miesta. A bolo sa veru  na čo pozerať. Scénky striedali tanec a spev v sprievode Ľudovej hudby Ondreja Hlaváča. Za svoj krásny trojhodinový program si vyslúžili mohutný potlesk divákov. Predchádzalo tomu niekoľkoročné úsilie, hlavne zo strany ich vedúcich,  manželov Vnenčákovcov, ktorí pokračujú v tom, čo do súboru priniesla predchádzajúca generácia. Veľkým zdrojom pamätí sú rodičia Janky, Zuzana a Ján  Puškášovci, ktorí stáli aj pri zrode tohto súboru. Práve vďaka nim sa podarilo obnoviť a udržiavať zvyky a tradície našej obce. Za celé tie roky toto kultúrne dedičstvo obohatil rôznymi novými choreografiami Vladimír Vnenčák, ktorý je dušou celého kolektívu. Za ich 25 ročnú činnosť a šírenie kultúrnych a folklórnych tradícií sa skupine, ktorá je kolektívnym členom MO MS  v našej obci, prišli poďakovať Ing. Zlatica Halková – riaditeľka Domu Matice slovenskej v Rožňave, Tatiana  Tomková – kultúrnoosvetová pracovníčka Matice slovenskej a Mária Antalová – predsedníčka MO MS. Odovzdali im originálne ocenenie, ktoré im bude navždy pripomínať ich krásne jubileum. Bolo veľmi milé, že vzácny kus vo forme sklenenej plakety prevzali najmladší členovia skupiny, Šimonko a Eliška Vnenčákovci, ktorí kráčajú v šľapajách svojich rodičov a starých rodičov. Aj to je dôkaz, že v Gemerskej Polome folklór nevymiera a dúfam, že ani nevymrie. MO MS ďakuje všetkým, ktorí zotrvali v tejto jedinečnej skupine a aj za spríjemňovanie aktivít, ktoré organizuje Matica slovenská.

Mária Antalová, predsedníčka MO MS Gemerská Poloma

 

 

Comments

Feel free to leave a comment...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!