DECEMBER 2020

26 novembra, 2020 by

darceky VIANOČNÉ DARČEKY sme dostali, ďakujeme

Rožňava – 10.12.2020

26 novembra, 2020 by

sladkovičKto má záujem ????? prihláste sa aj u nás

Detská ľudová hudba Haviar

19 novembra, 2020 by

dlhRožňava – 19.11.2020

Fotogaléria

V septembri 2019 pri Folklórnom súbore Haviar vznikla Detská ľudová hudba Haviar, ktorá od začiatku funguje pod vedením Ondreja Hlaváča. V prvom roku v kapele hralo celkovo 7 detí, 1 huslistka, 4 akordeonisti, 2 kontrabasisti. Za dobu pôsobenia sa stihol zakúpiť hudobný inštrumentár, konkrétne kontrabas, viola, akordeón a stojany na noty. Využívané boli počas tréningov, či workshopov. Najprv sa členovia v hraní na svoj hudobný nástroj zdokonaľovali pod vedením lektorov, neskôr už prešli na hranie v kapele. Aj nás zastihla korona, a tak sme po necelých 5 mesiacoch museli našu činnosť prerušiť. Po uvoľnení opatrení získali všetci členovia certifikát o absolvovaní projektu. Kapela sa stretávala na tréningoch aj počas letných prázdnin. Žiaľ, opäť prišlo sprísnenie opatrení, a tak momentálne tréningy až do odvolania neprebiehajú. Veríme, že čoskoro sa opäť vrátime do zabehnutých koľají a s novým elánom, kedy začneme pracovať aj s ďalšími záujemcami o hru na ľudový hudobný nástroj. Poďakovanie patrí pani riaditeľke Domu Matice slovenskej v Rožňave, ktorá nám poskytla priestory na tréningy. Vďaka nej sme mohli s nácvikmi pokračovať aj na prelome mesiacov september – október, pokiaľ sa opäť nesprísnili opatrenia.

Projekt „FS Haviar medzi nami“ z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Read more

Nižná Slaná nezabúda . . . .

11 novembra, 2020 by

Za cisára pánaRozhlasovú reláciu pripravil MO MS a OcÚ Nižná Slaná. Dnes sa (11. november 2020,) o 11,11 hod., na 11minút rozozvučali zvony na Evanjelickom a. v. kostole v Nižnej Slanej, aby nám pripomenuli koniec prvej svetovej vojny a že môžeme žiť v mieri. Zároveň nechceme zabudnúť na obete, ani na trvajúce utrpenie následkom vojen. Hlaholom zvonov chceme vyzvať k ukončeniu všetkých ozbrojených konfliktov. Prvá svetová vojna bola najväčším vojenským stretom v slovenských dejinách. Hoci na naše územie zasiahli boje len čiastočne, mali mimoriadny dosah na celú generáciu Slovákov. Zo 2 900 000 obyvateľov krajiny narukovalo pod cisárske zástavy 400 000. Nikdy dovtedy a nikdy potom nebojovalo na bojisku spolu naraz toľko obyvateľov dnešného Slovenska. Intenzita bojov a výška vojenských strát ďaleko prekonali akékoľvek iné vojenské udalosti našich dejín. Celá generácia skromných, pracovitých a statočných mužov sa pomaly vytratila bez toho, aby sa dočkali, že ich bude spoločnosť akceptovať, bez toho, že si niekto vypočuje ich príbeh. Z našej obce sa podľa dostupných prameňov aktívne zúčastnilo I. svetovej vojny 43 mužov. Z tohto počtu 12 bolo zranených, 4 boli v zajatí a 13 sa nevrátili – padli na bojisku, zomreli na následky zranení a chorôb, alebo ostali nezvestní. Nevrátili sme sa…
Read more

NOVEMBER 2020

6 novembra, 2020 by

Uznesenie vlády č. 704_2020 zo 04 novembra 2020

OKTÓBER 2020

6 novembra, 2020 by

oceňovanie šikovných žiakov – uskutočnené

Traja sokoli

6 novembra, 2020 by

01Plešivec – 06.11.2020

Fotogaléria

Položenie vencov pri pamätnej tabuli akad. sochára Frica Motošku, ktorá nám pripomína troch slovenských sokolov je už symbolickým aktom, ktorý opakujeme už niekoľko rokov. V tomto roku sa veľmi veľa vecí zmenilo, ale aj tu sa našiel spôsob, ako sa to dá. Matica slovenská,  obec Plešivec  a OV SZPB  Rožňava vyslali svojich zástupcov a pietny akt sa uskutočnil  v komornom prostredí, ale s úctou a rešpektom. Traja sokoli –  Štefan Marko Daxner (politik, národovec, publicista), Ján Francisci (národný buditeľ, politik, básnik, publicista, redaktor, pedagóg, zberateľ ľudovej slovesnosti, zakladateľ a funkcionár Matice slovenskej), Michal Bakulíny (zakladajúci člen Matice slovenskej a Prvého slovenského ev. a. v. gymnázia v Revúcej) … Nechceli dopustiť, aby slovenské  gardy boli zadelené do maďarského vojska, preto boli odsúdení na smrť šibenicou. V poslednej chvíli, keď už odsúdenci stáli na plešiveckom popravisku, bol rozsudok zmenený na uväznenie. Ich snahy boli okrem iného vyslovené v pamätnom Memorande slovenského národa z roku 1861 vypracovanom Štefanom Markom Daxnerom. Požadovali v ňom uznanie Slovákov za svojbytný národ a  používanie slovenčiny ako úradného a vyučovacieho jazyka.

Aj keď nám situácia nepraje robiť spomienkové slávnosti tak ako sa to u nás traduje a ako sa to patrí, sme radi, že aspoň malou spomienkou sme si pripomenuli troch sokolov. Read more